Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Risk Taşıyanlara Önlemler

  • 1 Star
    Loading...

dna 2

Tüp bebek tedavisi öncesinde ve normal gebelik öncesinde genetik problemleri var mı yok mu diye merak edenlerin bazı testler yaptırması gerekmektedir. Bu testler genel olarak preimplantasyon genetik tanı olarak adlandırılan, anne ya da baba adayının soylarından gelen, genetik problemlerin anlaşılması için kullanılan testlerdir. Genetik testlerden alınan sonuçlarla doktorunuz belki bir ilaç tedavisine, belki bir operasyona başvurarak tüp bebek gebeliği ya da normal gebelik başarı oranını artırabilir.

Örneğin genetik olarak anne adayının yumurtalıklarının ürettiği yumurtaların genetiğinin bozuk olduğunu düşünelim. Yumurtaların genetiğinin bozuk olması, embriyonun genetiğinin bozuk olmasına ve doğrudan tüp bebek tedavisinin başarı oranına etki edecektir. Yumurtalık hücrelerinden kaynaklanan genetik problemlerde, doktorunuz ilaç tedavisi uygulayarak yumurtalıklarınızın, kaliteli yumurta üretmesini sağlayacak ve tüp bebek tedavisinin döllenme safhasında, kaliteli embriyo üretilmesi sağlanacaktır.

Erkekte de genetik olarak sperm yapısının bozuk olması, sperm üretilememesi, spermlerin hareketliliğinin az olması gibi sorunları preimplantasyon genetik tanıyla doktorunuz fark edecek ve gerekli tedavileri uygulayacaktır. Örneğin sperm olmayan bir erkeğin küçük bir operasyonla testislerinde sperm bulabilir ve tüp bebek tedavisinde kullanabilir.

Yani tüp bebek tedavisiyle ya da normal yollarla gebe kalarak bebek sahibi olmak istiyorsanız preimplantasyon genetik tanı yaptırmanız, hem başarı oranını artıracak, hem de sağlıklı, kontrollü bir gebelik geçirmenizi sağlayacaktır.

Aşağıdaki yazılarımızda genetik risk taşıyanlara bazı tavsiyelerimiz bulunmaktadır.

Preimplantasyon Genetik Tanı Yaptırmak Çok Önemli mi?

Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemini Özellikle Tavsiye Ettiklerimiz