şişli vip bayan

Tüp Bebek Tedavisinde Spor ve Egzersizi Nasıl Yapmalıyım?

  • 1 Star
    Loading...

spor egzersiz

Spor denilince hemen korkan kadınlardansanız işiniz gerçekten çok zor. Hem zayıflama hem sağlık konularında gelecekte sıkıntı yaşayabileceğinizi şimdiden söyleyelim. Spor yapmayı sadece zayıflamak için yapanlar, ya da zaten ben zayıfım diyerek spordan kaçanlara sesleniyoruz sporu zayıflamak, formda kalmak için bir yana, sağlığınız için hayat boyu yapmalısınız.

Tüp bebek tedavisinde ya da normal gebelikte spor yapan annelere ülkemizde bebeğini düşünmüyor gözüyle bakıyorlar maalesef. Bebeğinin sağlığını ve geleceğini düşünenler, kendi sağlığını düşünenler ne olursa olsun spor yapmalıdır. Spor deyince herkesin aklına saatlerce koşmak, ağır kaldırmak, yoran hareketler geliyor nedense. Halbuki spor günlük belirli bir kalori yakmak, vücudunuzun dinçliğini korumak, gereksiz yağardan kurtulmak için yapılan bir faaliyettir.

Tabi tüp bebek gebeliğinde de, normal gebelikte de mekik, şınav gibi karın kaslarınızı zorlayan, barfiks, koşu gibi belinizi zorlayan, bisiklete binmek gibi kasıklarınızı zorlayan sporlardan kaçınmak gerekir. Gebelikte size zarar vermeyecek hafif sporlar, yoga, meditasyon gibi uygulamalara başvurmak kesinlikle yapılmalıdır. Gebelik çok ilerlemediyse günlük kısa yürüyüşleri, evde yapılacak step gibi basit sporları yapabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi öncesinde yaptığınız diyet programlarını, sporları doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Doktorunuz büyük ihtimalle tedavi öncesinde sporu ve diyeti size bıraktırır ve diyeti kesinlikle tedavi boyunca yapmanızı yasaklar. Embriyo transferinden sonra ise doktorunuz hafif spor listesi sizlere verecektir ve uygulamanızı isteyecektir.