Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtaların Toplanması Safhasının Riskleri

  • 1 Star
    Loading...

yumurta toplanma riskleri

Yumurtalığın hormonlarla uyarılması safhasının ardından olgunlaşan yumurtalıktan yumurtaların toplanması safhasına geçilir. Yumurtaların toplanması safhası, öncelikle döllenme aşaması için yumurtaların sağlam kalması için çok önemli olduğundan, doktorların hassasiyetle çalışacakları bir safhadır.

Yumurtaların toplanma safhasında doktorunuz olgunlaşmış ve hormonlarla uyarılmış yumurtalıklardan uzun ve ince bir  iğneyle yumurtaları alır. Bu safhada yumurtalığa bir iğneyle girilip yumurtalar alınacağından dolayı, anne adayının korkmaması ve çok az da olsa canının yanma ihtimaline karşı anne anesteziyle uyutularak bu safha gerçekleştirilir.

Yumurtalıkların toplanması safhasında yumurtalık damarlarında ve yumurtalıklarda küçük kanamalar meydana gelebilir ve bu kanamalarda bazen de operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Şimdiye kadar çok az örneği görülmüş olmasına rağmen bazen yumurtalık ve çevresinde küçük iltihaplar da oluşabilmektedir. Bunun tedavisi için ise doktorunuz antibiyotik tedavisi öngörebilir.

Yumurtaların toplanması safhasında kullanılan iğnenin girdiği yerin çevresinde bazı kızarıklıklar ve şişlikler oluşabilir. Bu normal bir durumdur ve risk olarak değerlendirmek gerekir.