Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması

  • 1 Star
    Loading...

yumurtalıkların uyarılması

Yumurtalıkların hormon iğneleriyle uyarılması safhasını hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Bu safhada yumurtalıklara fazla ilaç verilmesi sonucunda yumurtalıklar aşırı uyarılırsa aşırı uyarım sendromu gerçekleşir ve bu da yumurtalıkların şişmesine, fazla olgunlaşmasına sebep olmaktadır. Hormonlarla yumurtalığın aşırı uyarılması, östrojen hormonunun çok fazla artması sonucu yumurtalıkların çok fazla yumurta üretmesi ve bunun sonucunda yumurtalığın aşırı şekilde şişmesi olarak da tanımlanabilir.

Yumurtalıkların aşırı uyarılması durumu genelde olgunlaşma yani çatlatma iğnesi vurulduktan 3 ila 20 gün arasında olacaktır. Bu aradaki süreçte doktor kontrolünüz olacağından tüp bebek uzmanı doktorunuz bunu farkedecek ve gerekli müdahalelerde bulunacaktır.

Eğer çok aşırı bir büyüme olmadıysa, herhangi bir ilaç tedavisine gerek kalmadan beslenme programı düzenlenmesiyle büyüme kontrol altına alınabilir. Ama gereğinden fazla bir büyüme gerçekleştiyse doktorunuz muhtemelen bunu durduracak ve normal haline getirecek ilaçlar kullanacaktır.

Eğer karın veya vajina bölgenizde kızarıklıklar veya şişkinlikler, mide bulantısı ve kusma, idrarda yanma ya da idrar yaparken zorlanma gibi belirtiler hissettiğinizde tüp bebek uzman doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.