Tüp Bebek Tedavisindeki Başarısızlık Neden Yaşanır?

  • 1 Star
    Loading...

olasılı başarısızlık sebepleri 2

Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması için tüm safhalarının başarıyla geçirilmiş olması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinin bu aşamaları yumurtalıkların ilaçla uyarılmasından başlayan ve doğuma kadar olan aşamalardır. Şimdi bu uzun süreçteki başarısızlıkların olası durumlarına bir göz atalım.

Öncelikle ilk safha olan yumurtalıkların ilaçlarda yani hormonlarla uyarılması safhasında, ilaçların yumurtalığı büyütmeye ya da olgunlaştırmaya yeterli gelmediyse tüp bebek tedavisinde başarılı olma şansı ortadan kalkar ve bu seferlik tüp bebek tedavisi sonlandırılır.

Tüp bebek te yumurtalıkların uyarılması safhasındaki bir diğer oluşabilecek bir diğer sıkıntıda yumurtalığın hormon tedavisi sonucunda aşırı uyarılması sonucu olarak, yumurtalıkların gereğinden fazla büyümesi, karnın gereğinden fazla sıvı oluşumdan dolayı şişmesi gibi sorunlara sebep olabilir. Yumurtalıkların aşırı uyarılması durumlarında da gerek görülürse tüp bebek tedavisi sonlandırılabilir hatta başka bir operasyon bile gerektirebilir.

Hadi diyelim yumurtalığınız olgunlaştığını ve büyüdüğünü ve yumurta üretimine başladığını farz edelim. Bundan sonraki aşamanın yumurtaların toplanması safhasıdır ve yumurtaların toplanamaması durumu da söz konusu olabilir. Yumurtaların toplanamaması durumu söz konusu olduğunda da döllenme gerçekleştirilemeyeceğinden tüp bebek tedavisi sonlandırılır.

Bir diğer sebep ise tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara vücudun aşırı tepki vermesi olayıdır yani yan etkilerdir. Ama tüp bebek tedavisinin çok fazla yan etkisi olmadığını düşünürsek bu durum çok az anne adayında görülmektedir.