Tüp Bebek Tedavisinin Amacı Nedir?

  • 1 Star
    Loading...

tüp bebek amaç

Tüp bebek tedavisinin amacı normal yollarla bebek sahibi olamayan ve bebek sahibi olmak isteyen ebeveyn adaylarının yumurtalarını ve spermlerini laboratuvar ortamında döllendirerek, embriyo üretmektir. Yani aklınıza başka birinin spermleri ya da yumurtaları gelmesin arkadaşlar, sizlerin sperm ve yumurtaları kullanılıyor.

Anne adayında rahim yolu, yumurtalıklar, yumurtalık tüpleri, yumurta üretimi, rahim gibi bölgelerde ve erkekte ise üreme sisteminde, spermin yapısında, hareketliliğinde ya da canlılığında gebeliği engelleyen sorunlar varsa önce kısırlık tedavisi görmeleri gerekmektedir. Kısırlık tedavileri günümüzde sadece hafif ilaçlarla ya da küçük operasyonlarla yapılabilmektedir. Kısırlık tedavisi sonunda da gebelikte başarı sağlanamazsa tüp bebek tedavisine başvurmak gerekir. İşte tüp bebek tedavisinin amacı; böyle kısırlık sorunu yaşayan ebeveyn adaylarını bebek sahibi yapabilmektedir.

Öncelikle tüp bebek tedavisiyle kadının gebe kalıp kalmayacağını anlamak için ve baba adayının spermlerini incelemek için tüp testler yapılacak, bu testler neticesinde sorununuz anlaşılacak ve bu sorun üzerinde tedaviler yapılacaktır. Tedavi edilmeye gerek görülmeden de tüp bebek tedavisinin yapılabileceği bilinmelidir. Örneğin rahminiz alınmışsa tüp bebek sahibi olamazsanız ama yumurtalıklarınız çok az yumurta üretiyorsa ilaçlarla uyarılarak daha fazla yumurta üretimi sağlanabilir.

Tüp bebek tedavisinin genel olarak amacı kaliteli yumurtalar toplamak, kalite spermle uygun bir bicinde döllendirilerek, kaliteli bir embriyo oluşturmaktır demek yanlış olmayacaktır.