Tüp Bebek Tedavisinin Dünü, Bugünü ve Yarını

  • 1 Star
    Loading...

dünden bugüne

Tüp bebek tedavisinin ilk ortaya atıldığından bu yana yani uzay ya da bilgisayar çağı olarak günümüze kadar olan dönemde ne gelişmeler gösterdiğini sizlerle paylaşacağız. Tüp bebek tedavisi ilk uygulanmaya başladığında teknoloji şimdiki kadar ileride olmadığından, özellikle yumurtalık ve spermin birleştirilmesi yani döllenme işleminde çok başarısız çalışmalar olmuştur. Çünkü kadının yumurtalarını ve erkeğin sperminin canlı olarak ortamda tutulması ve kaliteli embriyo üretimi safhasında teknolojik yetersizlikler yaşanmıştır. Fakat günümüzde tüp bebek tedavisinin döllenme safhasında başarı oranı oldukça yüksektir. Çünkü bu döllenmeyi sağlayacak yeterli teknolojik donanımlara, tüp bebek merkezleri sahiptir.

Tüp bebek tedavisinin ilk uygulamalarında yumurtalığın uyarılması safhasında da bazı sıkıntılar yaşanmıştır örneğin verilen ilaçlar ve hormonlar yumurtalığı uyarmaya yeterli gelmemiştir. Fakat günümüzde yumurtalığın uyarılması safhası tıpın ilerlemesi sonucu çok daha kolay yapılabilmektedir.

Eski uygulamalarda tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması, yumurtaların toplanması ve embriyonun ana rahmine yerleştirilmesi safhalarında anne adayının canının yanması, başarısızlık oranının yüksekliği söz konusuydu. Ama günümüzde tıpın ilerlemesiyle anne adayının canının yanması söz konusu değildir ve başarı oranı yüzde ellilere kadar çıkarak inanılmaz yol katedilmiştir.

Belki tıptaki ve teknolojide ilerlemeler sayesinde tüp bebek tedavisindeki başarı oranı daha da fazla artacak yüzde yetmiş seksen başarılara kadar ulaşacaktır. Bilim adamları, kadın doğum uzmanları laboratuvar ortamlarında çeşitli deneyler yaparak bu ihtimali artırmak için çalışmalara devam etmektedir.