Vajinismus Belirtileri

  • 1 Star
    Loading...

Vajinismus yıllardır bir çok kadının yaşadığı cinsel ilişkiye girme sorunudur. Temel anlamda bir çok sebebi vardır aslında bu hastalığın. Bazen fiziksel bazen de ruhen oluşabilen bu hastalığın ne gibi belirtileri var onlardan bahsedelim. 

  • Vajinismus hastaları cinsel ilikiye gireceğini düşündükleri zaman bile kasılmalar geçirirler. Kasılmalar kasık bölgesinde görülebileceği gibi, sırt bölgesinde de görülebilir.
  • Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında yine sırt ve kasık bölgesinde ani kasılmalar görülebilir.
  • İlişki sırasında vajina hızlı bir şekilde kuruyabilir ve can yakabilir. Yani ilişki sırasında penis harekette zorlanır ve vajinaya zarar verebilir.
  • Vajinismusu olan kadınlar genelde ilişkiye girmeden partnerlerini itebilir, bacaklarını kapatabilir ya da bir şekilde cinsel ilişkiye engel olmaya çalışabilir.
  • Bu hastalığa sahip olanlar vajinalarına parmak, fitil, ilaç, tablet yerleştirme konularında sıkıntılar yaşarlar. Bu da ciddi bir vajinismus belirtisidir. Dolayısıyla muayene olma gibi durumlardan da olabildiğince kaçınırlar.

Görüldüğü gibi bu hastalar sadece cinsel ilişkiden değil vajina ile ilgili her türlü faaliyetten kaçınırlar.

Aslında bu hastalığa sahip kadınlarda cinsel ilişki istememe gibi bir durum yoktur. Psikolojik ya da fiziksel olarak yaşanan sıkıntılar bilinçaltına cinsel birleşmeyi başka bir şekilde sokmuştur ve istemiyormuş gibi görünür. Vajinismus hastalarının genelinde psikolojik sorunlar görülse de fiziksel durumlardan kaynaklandığı da bilinmektedir.

Her ne kadar belirtiler ve bulgular bu kdar olsa da sadece bu belirtileri yaşayanlar hemen kendilerine vajinismus teşhisi koymasın. Bir teşhis ancak bir uzman doktor tarafından koyulabilir, eğer böyle bir şüpheniz varsa yardım alınız ve bir doktora danışınız korkmadan.