Varikosel Kısırlık Sebebi Midir?

  • 1 Star
    Loading...

Varikosel kesinlikle kısırlığa sebep olabilecek bir hastalıktır. Ama bunu kalıcı bir kısırlık olarak düşünmeyin, varikosel sadece geçici süreliğine bir kısırlığa neden olur. Tedavisi olan bir hastalıktır hatta günümüzde rahatlıkla yapılan bir operasyondur.
Varikosel erkeklerinde yumurtalık damarlarında varisler oluşması olayıdır. Varisler, damarlarda ısının yükselmesine dolayısıyla oluşan spermlerin ısı sebebiyle bozulmasına neden olur. Aynı zamanda varikoselin sebep olduğu toksik maddelerde spermlerin kimyasal yapısına zarar vereceğinden tedavisi bir an önce yapılmalıdır.
Spermler yapısal olarak çok hassas organizmalardır. Bir erkeğin spermlerin yapısı, canlılığı, hareketliliği ve sayısı sağlıklı bir sperm olması için önemlidir. Spermler çok sıcak ya da soğuk ortamda, toksik maddelerin bulunduğu ortamda bozulabilirler. Gerek spermlerin yapısı, gerek sayısı gerek de hareketliliği bu faktörlerden yüksek oranda etkilenir. Spermlerin yapısının düzelmesi ancak varislerin alınması ve bölgedeki damarların temizlenmesi ile mümkün olacaktır. Özünüzde büütmeyin, lokal anestezi kullanılarak kısa sürede yapılan, sonrasında ise ağrısı sızısı fazla olmayacak ufak bir operasyon ile sorun ortadan kalkacaktır.

Variskosel olduğunuzu anlamanızın birkaç yolu var. Bazen fiziksel olarak yumurtalıkların olduğu bölgede ele gelen bir kitle, bazen aynı bölgede oluşan sertleşme, kasılma ya da ağrılar varikosel sebebi olabilir. Ayrıca varikosel olan hastalar idrar yaparken zorlanma, idrarda yanma, akıntı, idrar kokusunun değişmesi gibi sıkıntılar da görülebilir.
Varikosel ameliyatı sonrası en az bir kere doktora görünüp bir sperm örneği vermekte fayda var sayın okurlar. Sperm kalitesinin artıp artmadığını da böylece doktorunuzdan öğrenmiş olursunuz. Bu kadar gelişmiş bir tıp varken, dktora gitmekten çekinmeyin.