Vitaminsizlik saçı döker! Vitaminleri ihmal etmeyin!

  • 1 Star
    Loading...

Vitaminlerin saç üzerindeki etkisinin ne kadar fazla olduğunu zaten şampuanlar üzerinde yazan provitamin, vitamin destekli gibi yazılardan fark etmişsinizdir. Vitamin hem vücudun hem de saçların adeta dopingidir, vücuda ekstra bir güç, direnç kazandırır. Saçların ise vitamine doyması saçların dolgun ve canlı olmasına, direncinin artarak saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur. 

Saça faydalı olan vitaminlerden bahsedecek olursak A vitamini alımı saç dersini güçlendirerek kepeği azaltır, saçlarınıza canlılık katar, E vitamini saç dökümünü azaltır çünkü saçlarınıza direnç katar, B vitamini ise saç dökülmesini yavaşlatır çünkü kanın vücutta dolaşma hızını artırır ve saç derinizi güçlendirir. Bu vitaminler sadece saç dökülmesine karşı iyi değil, vücutta bir çok yararlı özelliğe sahiptirler. Vitamin eksikliği sıkıntısının yaşatabileceği tek bir örnektir sadece saç dökülmesi.

Saçlarınızın dökülmesi durumunda vitamin oranınızı bir doktorda öğrenmek doğru olacaktır. Vücudunuzda bulunan eksik vitaminleri öğrenebilir, böylece vitamin eksikliği sıkıntısından kurtulabilirsiniz. Doktorunuz gerek görürse bir an önce vitamin eksikliği sorununu ortadan kaldırmak için size vitamin hapı vererek vitamin takviyesi yapabilir. Vitamin ilaçları dozları doktor tarafından tahlil sonuçları gözetilerek yapılacaktır. Saç dökülmesi gibi bir stresten solayı düzeni bozup ilaçları fazla tüketmeyiniz.

Ayrıca piyasada bulunan ve A, B ve E vitaminleri içeren bitkisel yağları da saçlarınıza uygulayarak kendiniz doğal çözümler bulabilirsiniz.