Yağlı Ciltlerde Cilt Lekelerine Tavsiyeler

  • 1 Star
    Loading...

Eğer cildiniz yağlıysa yağlı olma sebeplerinden kısaca bahsedecek olursak, vücudun yağlı olması, karaciğer yağlanması sıkıntısının olması, yağlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, az duş alınması, sürekli cilde temasta bulunulması gibi sebepleri saymak mümkündür. Yağlı ciltte sivilce oluşumu fazla olur ve sivilcelerin etkisi geçtiğinden cilt lekesine dönüşürler. Sivilceden oluşan cilt lekesi insan vücudunda hayat boyu kalıcı olabilir, bu yüzden de özellikle yağlı ciltlerde olan cilt lekeleri hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Öncelikle sivilceleriniz varsa onları sıkmayınız. Sıktığınız zaman sivilce yaraya, yarada lekeye dönüşecektir ve geçmesi çok daha zor olacaktır. Sivilce çıktığı günden itibaren aşağıdaki karışımı sivilce yok olana kadar sürün.

Bir bardak suyu kaynatın ve içine bir tutam kekik, yarım limon, taze nane atarak, bir taşım daha kaynatın. Üzerine 2 yemek kaşığı kestane balını atın ve güzelce karıştırın. sonra bu karışımı bir süzgeçten kekiğin bile taneleri kalmayacak şekilde geçirin ve 1-2 saat dinlendirin. İçindeki kestane balı ve limon cilt lekesine iyi gelirken, kekik de gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Karışım az olacağından sadece cilt lekelerine sürerek cilt lekelerinizden kurtulun.

Bu karışımı sürmeden önce cildinizin tertemiz ve kupkuru olduğundan emin olun. Kirli bir cilde yapılacak cilt bakımının etki etmesi oldukça zordur. Bu yüzden bakım öncesinde bitki özlü bir sabun ile önce yüzünüzü iyice yıkayın ve ardından duru suyla durulayıp iyice kurulayın. Cildin temiz olması sivilce ve siyah nokta oluşumuna da engel olacaktır.