Yeme Alışkanlıklarından Kurtulmak İsteyenlere Tavsiyeler

  • 1 Star
    Loading...

Kilo vermek isteyen herkes için şunu söylemek yanlış olmaz: Beslenmede, yeme alışkanlıklarınızda bir sıkıntı var. Çünkü doğal yiyecek tüketen, haftada iki gün yürüyen kimse kilolu olmaz normalde. Bu yüzden de yeme alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Yeme alışkanlıklarını bir kenara bırakıp, daha düzenli ve daha sağlıklı bir hayat istemez misiniz siz de?

Çok iyi bellediğiniz pilav, makarna, ekmek, şeker, aşırı tuz gibi alışkanlıklardan kurtulmak elbette kolay değildir. Ama göz göre göre zararlı alışkanlıklara devam etmek de çok mantıklı bir hareket değil. Ama şimdi sizlere birkaç tavsiye vereceğiz.

Ne yemek istediğinizi sürekli düşünürseniz bu iş olmaz, öncelikle alacaksınız elinize bir kağıt düşük glisemik indeksi içeren herşeyi sebze, meyve, yemeklik diye yazacaksınız. Bu liste her alışverişe gittiğinizde yanınızda olacak ve o listenin dışına çıkmamaya özen göstereceksiniz. Böylece bu ürünleri tükettiğinizde hem porsiyon olarak doyacaksınız, hem de gün içinde açlık hissinden kurtulmuş olacaksınız.

Örneğin pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, ayçiçek yağı yerine zeytinyağı ya da tereyağı, kola, diyet kola, fanta gibi zararlı içecekler yerine meyve suyu gibi tercihler yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam sahibi olmak isteyen her birey ideal kiloda olmalıdır. İdeal kiloda olmanın sırrı ise düzenli beslenme, eski yemek yeme alışkanlıklarından kurtulma ve düzenli bir spor hayatından geçer. Haftada iki gün yarımşar saatlik yürüyüşler ideal kilonuza kavuşma yolunda size hız kazandıracaktır.