şişli vip bayan

Yumurtalık Kanseri Kimlerde Daha Çok Görülür?

  • 1 Star
    Loading...

Yumurtalık kanseri görülen kadınların istatistikleri göz önüne alındığında, bu kanseri yaşla bir ilgisinin olduğunu görüyoruz. Genelde 50 yaşının üstünde kadınlarda görülen yumurtalık kanseri, menapoz evresinde hormonların dengesinin bozulması ve yumurtalık, rahim gibi bölgelerin savunma mekanizmasının zayıflaması sonucu ortaya çıktığı görülüyor.

Erken menapoza giren kadınlarda da yumurtalıkların hormon dengesi ve savunma mekanizmaları bozulacağından yumurtalık kanseri riski fazladır.

40 yaşın altındaki kadınlarda görülme ihtimali oldukça düşük olmasına rağmen, siz siz olun yine de kontrollerinizi ihmal etmeyin özellikle de düzenli adet görmüyorsanız, ansızın adet kanamanız duruyorsa, idrarınızda kan varsa, vajinada akıntı varsa, kasık ağrılarınız varsa doktorunuza danışın.

Yani genel olarak genital, vajinal bölgelerinizde, üreme sisteminizde bir sıkıntı olması durumunda doktora görünmeniz gerekir. Böyle bir sıkıntı olmasa bile rutin olarak jinekolog muayenelerinizi senede bir yaptırın. Kontrollerinizi yaptırmadığınız taktirde yumurtalıkların birini ya da ikisini birden kaybetme riskini göze almazsınız herhalde sayın okurlar.

Belki vaktiniz yok, belki üşeniyorsunuz, belki de korkmuyorsunuz biliyorum. Hastane ortamını seven yoktur zaten zannımca. Ama günümüzde kanser vakalarının git gide artması, yiyecek içecek her şeyin hormonlu olması, cep telefonu gibi elektromanyetik dalga üreten cihazları yanımızda sürekli taşımamız kanser riskini önceki yıllara göre daha da artırmaktadır. Kendinizi düşünmüyorsanız, ileride sahip olacağınız bebeği düşünün ve doktor kontrollerini, jinekolog muayenelerini ihmal etmeyin.

Sayın okurlar umarım yumurtalık kanseri hakkında aradığınız her şeyi sitemizde bulmuşsunuzdur, merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.