şişli vip bayan

Yumurtalık Kanseri Nedir, Nasıl Oluşur?

  • 1 Star
    Loading...

Yumurtalık kanseri dünyada son yıllarda oldukça artan, hastalarının yüzde 98’i kadın olan, erken teşhis olmazsa kadının yumurtalıkların alınmasına kadar giden bir kanser türüdür. Bu da son yıllarda yumurtalık kanseri üzerine yapılan araştırmaların artmasına ve doktorların ve uzmanların bu konuya daha fazla eğilmesine neden olmuştur. Bu araştırmalar sonucunda doğru ilaçlar ve doğru tedavi şekilleri bulunsa da, hala nedensiz kanser belirtileri görülmeye devam etmektedir.

Yumurtalık kanseri, kadının yumurtalıklarında, yumurtalık kanallarında, fallop tüplerinde meydana gelen hücre genetiğinin bozulması sonucunda oluşan tümörlerden kaynaklanmaktadır. Normalde yumurtalıktan dışarı çıkamayan yumurtalık hücreleri, genetiği bozularak yani tümör oluşturarak vücudun her yanına dağılabilirler ve kanserin diğer organlara da bulaşmasına neden olabilirler. Çok sinsi bir kanser türü olmasından kaynaklı en tehlikeli kanserlerden biridir, bu yüzden de daha hassas olarak üzerine düşmek gerekmektedir.

Çok fazla ve belirgin belirtilerinin olmaması insanlar tarafından iyiymiş gibi algılansa da, erken teşhis şansı düşük olduğundan çok tehlikeli bir kanser türüdür. Erken teşhis edilmesinde diğer kanser tedavilerindeki gibi kanserli hücreler alınarak ilaç tedavisiyle gözükebilecekken, teşhisin geç olmasında vücudun tamamını etkileyebilecek sıkıntılara yol açabilir.

Biliyorsunuz kadınlarda iki adet yumurtalık bulunmaktadır ve kanser vakasına yapılan müdahale sonrasında yumurtalıklardan biri ya da ikisi birden alınabilir ve bu da gebeliği olumsuz etkileyebilir. Bu gibi sonuçlara neden olan yumurtalık kanserinin, insan vücudunun her yerine yayılabilen sinsi, sessiz sedasız büyüyen bir kanser türü olduğunun farkında olun ve kesinlikle ihmal etmeyin.

Yumurtalık kanserinin belirtileri hakkındaki yazımız için Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.