şişli vip bayan

Yumurtalık Kanserinin Tedavisi Nasıl Oluyor?

  • 1 Star
    Loading...

Yumurtalık kanseri teşhisi koyulan kadınlar, kanserin ne durumda olduğunu, geç kalınıp kalınmadığını, ne gibi riskleri olduğunu, gebeliğe sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağını düşünmek yerine doktora tedaviden önce bu soruları sormalıdırlar. Doktorunuz tedaviye başlamadan önce zaten tüm riskleri, ameliyat gerekip gerekmediğini, tedavi şeklini sizlerle paylaşacaktır.

Kanseri tedavisi için öngörülen ilaç tedavisi, diğer kanser türlerindeki gibi kemoterapi şeklinde olacaktır. Kemoterapi tedavisi sık ilaç kullanılan, sürekli doktor kontrolü gerektiren, ilaçların ağır olduğu bir tedavi şeklidir. Kemoterapide kullanılan ağır ilaçlar hormonlarınızın çalışmasını etkileyecek, saçlarınızın dökülmesine, bazı kişilerde deri dökülmesine, yorulmanıza yol açacaktır ama kanseri yenmenize yardımcı olacaktır.

Eğer kanser fazla yayılmamış ise doktor ameliyatlı kanserli bölgeyi alacaktır ve bu operasyon 1 saatte bitecektir. Eğer bir yumurtalık tamamen kanserli isedoktorunuz yumurtalıklarınızdan birini alacaktır ve bu durum gebelik, tüp bebek tedavisi gibi durumlara bir engel teşkil etmeyecektir. Yumurtalıklarınızın ikisinin de ameliyatla alınması durumunda ise gebelik, tüp bebek gebeliği şansı ortadan kalkacağından, başka türlü tedavilere başvurmanız gerekecektir. İşte bu gibi durumlar gördüğünüz gibi hayatınızı ciddi manada etkileyecek durumlardır. Bu yüzden erken teşhisin ne kadar önemli olduğunun bir kere daha farkına varmışsınızdır herhalde. Siz siz olun en ufak bir şüpheniz olmasa bile rutin olarak muayenelerinizi yaptırın.

Yumurtalık kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi moral, motivasyon sahibi olmak çok önemlidir.

Yumurtalık kanserinin daha çok kimlerde görüldüğünü görmek istiyorsanız sıradaki makalemizi okuyabilirsiniz.