Yumurtalık Kistleri Nedir, Nasıl Oluşur?

  • 1 Star
    Loading...

Yumurtalığın nasıl çalıştığını, adet kanamasının nasıl olduğunu “Yumurtalık nedir, nasıl çalışır? “ adlı makalemizde anlattık. Yumurtalığın çalışması sırasında olgunlaşan yumurta hücresi adı folikül olan bir sıvı dolu kesenin içinde olur ve bu sıvı ve kese yumurta hücresini korur. Folikülün gelişimini ultrasonla ya da röntgende gören bazı doktorlar bunun kist olduğunu zannederler fakat adet döneminden folikül gelişimi kadar doğal bir olay yoktur ve adet dönemi bitince kaybolur. Eğer adet döneminde hastaneye gittiyseniz ve kist tespiti yapıldıysa tekrar adet dönemi sonunda bir doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz yani hemen endişeye kapılmayın. Kistler genel olarak ilaçla kolayca tedavisi yapılabilen sıkıntılardır, önemli olan erken müdahale edilmesi ve kistin oraya yerleşmesini ve orada büyümesini engellemektir.

Aslında kistler genel olarak yumurtalığa yerleşen ve hayat boyu orada duran yapılar değildirler. Gebelik çağında olan yani ergenlik dönemi ve menapoz dönemi arasında olan kadınların hepsinde kist olma ihtimali vardır ama bu demek değildir ki kötü bir kist ya da kalıcı bir yumurtalık kisti. Yumurtalık kistlerinin çoğu geçici olarak yumurtalıkta kalır ve sonrasında kaybolur, bu da her kistten korkmamanız gerektiğini gösterir. Gebelik esnasında da kadınlarda farklı yumurtalık kistleri oluşabilir ve bunlar bebeğin zarar görmesine yol açabilir. Gebelik esnasında oluşan kistler, tek kadına hamile olan kadınla, çoğul gebelik geçiren kadında farklı olur.

Folikül kistleri, çikolata kistleri, teratom kistleri, corpus kistleri, tahim kistleri gibi bir çok çeşidi olan kistlerin bir çok da farklı zararı bulunmaktadır. Kist oluşumu çok az yanmadan tutun kısırlığa kadar bir çok zarara yol açmasından dolayı en ufak bir belirtide uzman doktora başvurmak gerekir. Doktorunuz gerekli müdahalelerle daha başlamadan sıkıntıların bitmesini sağlayacaktır.