Yumurtalık nedir, nasıl çalışır?

  • 1 Star
    Loading...

Kadınlarda bulunan yumurtalıklar kadının ergenliğine kadar olan süreçte pek fazla hormon üretmezken, ergenlikten menapoz dönemine kadar östrojen, progesteron gibi kadınlık hormonları üreten, kadının ergenlikten menapoz dönemine kadar düzenli adet (regl) görmenizi sağlayan yapılardır. Menapoz dönemi sonrasında ise yumurtalıklar hormon üretir fakat hormonların içeriği, özelliği değişir. Bu da kadınlarda menapoz sıkıntıları denen olguyu meydana getirir.

Yumurtalıkların temel işlevi her ayın belirli dönemlerinde içinde yer alan yumurta hücrelerinden birini olgunlaştırarak, olgunlaşan yumurta hücresini olası döllenmenin  gerçekleşeceği fallop tüpü denilen kanallara göndermektir. Yumurtalık ayın belirli dönemlerinde bu işi yaparken, östrojende boş durmaz tabi. Östrojen hormonu da rahmi olası döllenme ihtimaline karşı hazırlar ve olası bebek olma ihtimalinde rahimde yaşama koşullarını oluşturur. Bu da yumurtalığın bir kadın ya da bir anne adayı için ne kadar mühim bir organ olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu süreçte döllenme yani gebelik gerçekleşmediği taktirde hazır yumurta hücresi yok olur bundan dolayı gebeliğe hazır hale gelmiş olan rahmin içindeki yapı dışarıya atılır bu da adet kanaması olarak adlandırdığımız olayın özetidir. Regl dönemi geldiğinde yumurtalık, östrojen, rahim aynı şekilde çalışarak süreci tekrarlarlar ta ki menapoza kadar bu süreç aynen böyle çalışır. Menapoz döneminde yumurtalıklar az da olsa östrojen üretmeye devam eder fakat bu süreç işlevini durdurur yani yumurta hücresi oluşmaz bu yüzden de gebelik ihtimali ortadan kalkar. Aslında menapoz döneminde yaşanan sıkıntıların başlıca nedeni de budur.