şişli vip bayan

 Yumurtalıklarım Alındı, Tüp Bebeğim Olur Mu?

  • 1 Star
    Loading...

yumurtalık

Kadınların üreme sisteminin en önemli parçası olan yumurtalıkların normal gebelikte olduğu gibi tüp bebek gebeliğinde de ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Yumurtalıklarınızdaki kistlerden ya da bit tümör teşhisinden dolayı yumurtalığınız alınmış olabilir. Bildiğiniz gibi kadınların iki tane yumurtalığı bulunmaktadır ve bu yumurtalıkların ikisi de aynı işi yaparlar yani horon salgılarlar, yumurta hücresi üretirler.

Eğer ameliyat ya da küçük bir operasyonla yumurtalıklarınızdan sadece bir tanesi alındıysa diğer yumurtalığınız aynı işlevi yaptığından, normal gebelikte ya da tüp bebek tedavisiyle gerçekleşecek olan gebeliğinizde bir sıkıntı olmayacaktır. Yani tek bir yumurtalığınız varsa bil tüp bebek sahibi ya da normal bebek sahibi olmanız mümkündür.

Ama ameliyatta yumurtalıklarınızdan ikisi de alınmak zorunda kalındıysa (ki bunun ciddi bir sebebi olmadan iki yumurtalık birden alınmaz ) işte bu durumda gebelik ya da tüp bebek tedavisi için bir şansınız kalmayacaktır. Çünkü yeterli hormonlar verilse de ve yumurta üretimi olamayacağından gebelik ve tüp bebek gebeliği şansı ortadan kalkmış olacaktır.

Böyle durumlara maruz kalan anne adaylarına tavsiyemiz, çocuk sahibi olmayı çok istiyorlarsa evlat edinmeleridir.