Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama olayı, yumurtaların serbest kalması ve çatlamasıyla gerçekleşen olaydır. Bu dönem yumurtlama dönemi olarak adlandırılır ve hamile kalmak için en uygun dönemdir. Bu arada cinsel birleşme yaşandığında hamile kalmanız garanti değildir fakat ihtimalin en yüksek olduğu dönemdir. Lütfen, bu dönemde ilişkiye girdim ve hamile kalamadım diye düşünerek kendinizi üzmeyin bu yüzden.

Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız, son adet tarihinizin ilk gününü not etmeniz önemlidir. Bu tarihten yola çıkarak yumurtlama tarihinizin yaklaşık tarihini öğrenebilir, hamile kalma olasılığını artırabilirsiniz.

Hamilelik zamanı hesabı, adet dönemi hesabı ve yumurtlama dönemi hesabı her zaman muamma bir konu olmuştur. Bu yüzden bu dönemi kolay hesaplayabilmeniz için, bir program hazırladık. Eğer son adetinizin ilk gününü ve kaç günde bir adet gördüğünüzü yazarsanız, sizinle bir sonraki adet döneminizin başlangıç tarihini, hangi tarihler arası hamile kalma için verimli dönemler olduğunu ve belirtilen tarihler arası hamile kalma durumunda bebeğinizin tahmini doğum tarihini hesaplayacağız.

Bu hesaplamalarda çıkan tarihler yaklaşık olarak en uygun tarihi vermektedir. Örneğin adeti düzensiz olanların yumurtlama dönemlerinde hata olabilir. Ya da hamilelik süresi olan 9 ay 10 günlük süre bazı kadınlarda uzayabilir ve tarihlerde bir kaç günlük sapma yaşanabilir. Bu yüzden yüzde yüz doğru olduğunu düşünmeyin lütfen. Gebelik dönemi hesaplama, testlerin doğru zamanda yapılması açısından da oldukça büyük önem arz eder.