Zayıflamak İçin Etkili Diyet Listesi

  • 1 Star
    Loading...

Zayıflamak için pek çok yere başvurmuş pek çok kez sonuç alamamış olabilirsiniz. Fakat bu henüz başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Diyetlerden vazgeçip bir köşeye oturarak yemeye devam etmek istemiyorsanız yazıyı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

Zayıflamak için neye ihtiyacınız var?

Zayıflamak için öncelikli olan elbette etkili bir diyet listesi değil. Evet, yanlış duymadınız etkili bir diyet listesinden önce zayıflayacağınıza inanmış olmanız gerekiyor. Tartıya çıktıktan sonra gördüğünüz kiloya bakarak kendinize yeni bir hedef belirlemelisiniz ve buna öncelikle kendinizi inandırmalısınız. Örneğin tartıya çıktınız ve 75 kiloyu gördünüz. Kendinize “Ben bu tartıda 60 kiloyu göreceğim” diye hedef vermelisiniz ki kilo vermek için gayretinizi midenizden başlayarak beyniniz, bağırsaklarınız ve tüm organlarınız hissetmeli ve çalışmalarını buna göre ayarlamalı.

Nasıl bir diyetle başlanmalı?

İnternette pek çok diyet listesiyle karşılaşmanız mümkün. Şok diyetler, bir günde 2-3 kilo verdiren diyetler vb. Bunların en sağlıklı olanı ise kilo verdikten sonra verilen kiloyu korumayı sağlayacak diyet listeleri olmalı. İki üç günde aşırı kilo verdiren diyet listeleri ise sağlıklı olmamakla birlikte vücuttaki su miktarını azaltıp size kendinizi zayıflamış hissettirmekten başka bir işe yaramaz. Uygun bir diyet için en sağlıklı olanı bir takım kan testlerinden geçtikten sonra uzman bir diyetisyenin size önereceği bir diyet listesidir.

 Sağlıklı Örnek Diyet listeleri:

Sabah Kahvaltısı: Güne zinde başlamanın etkili anahtarı sabah kahvaltısı oldukça önemli. Bunun için protein açısından depo niteliğinde olan yumurta iyi bir seçim olacaktır. Bunun yanında yarım yağlı peynir (kibrit kutusu büyüklüğünü geçmemeli) ve tam buğday ekmeği de tüketilmeli( iki dilimi aşmamalı). Bunun yanında 5-7 tane zeytin ilavesi ve istediğiniz kadar yeşillik(tuzsuz ve yağsız) tüketebilirsiniz. İçeceğiniz çay da sizin için ekstra bir yağ yakıcı özelliğe sahip yeşil çay olabilir. Ara öğünlerde bir meyveyi yoğurtla tüketebilirsiniz.

Öğle yemeği ise bakliyatlardan zengin( sadece iki kaşık) pilav yenilecekse bir kaşıkla sınırlı olmalıdır. Beyaz et tercih edilmeli kırmızı et ise sınırlı oranda tüketilmeli. Yine bir ara öğünde ceviz, badem, kuru üzüm yoğurt veya ayranla tüketilebilir.

Akşam yemeği de öğle yemeğinin benzeri olacaktır. Bu diyet programına günlük 45 dk yürüyüş ve hareket zayıflamanın etkili ve kalıcı olması için mutlaka eklenmelidir.