• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Zayıflatan Ramazan Özel Menüsü

  • 1 Star
    Loading...

Ramazan ayları iki türlü ihtimalle biter çoğu insan için. Bazı insanlar kilo alırken, bazıları ise güzel kilo verirler. Kilo alınmasının en büyük sebebi tartışmasız çılgınlarcasına yapılan iftarlar, iftar sonrası yatmalar ya da saatlerce oturmalar, sahurda doymayacak gibi yemelerdir. Biz kilo verenlerden olmak istiyoruz ramazan ayında. Pekala bunu nasıl yapabiliriz? Gerçekten ramazan ayında kilo vermek, kilo almaktan çok daha kolay bunu garanti ederiz. Uzun saatler süren oruç vücudun yağ yakmasına ister istemez sebep olacaktır ve kilo vermemize yardımcı olacaktır.
Şimdi gelelim ramazan menüsüne.

ramazan diyeti

Sahur zaten iftardan çok fazla zaman geçmeden olduğu için çok acıkacağınızı düşünmüyorum. İki ya da üç adet haşlanmış yumurta, bir kase yağsız yoğurt, bol yeşillik, beş altı tane hurma, şekersiz çay bol su tüketebilirsiniz. Sahur için bu saydıklarımız yeter de artar bile. İsteyenler yağsız peynir, zeytin ve bir dilimi geçmeyecek şekilde kepekli ekmek ya da tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz.

İftar menüsü ise öyle ağzına kadar dolu sofralar değil. Zayıflamak istiyorsanız öncelikli olarak yemeğe bam güm girişmeyeceksiniz. Ne kadar hızlı yemek yerseniz o kadar sindiriminiz zor olacak. Bu yüzden ne olursa çok acıkmış olsanız da lütfen iftarı yavaş yapınız. Menümüz ise çok zengin olmasa da baya kalabalık. Öncelikle yarım bardaktan fazla su içmeyin ve iftarda içilen su yok hissetmenizi sağlar ama bu geçici olur ve sahura kadar sürekli bir şeyler atıştırırsınız. Bu da kilo almanızı sağlar. Sıcak bir çorbanın üstüne protein içerikli bir yemek yemeniz gerekiyor. Bu tercihinizi fırında, haşlanmış ya da ızgara olmak üzere balık, et ya da tavuktan yana kullanabilirsiniz. Yanında 1 kase yağsız yoğurt ve limonlu ve sirkeli bir yeşil salata tüketebilirsiniz. Tatlı niyetine ise sevdiğiniz bir meyve yiyebilirsiniz.

ramazanda zayıflama

Aslında genel olarak baktığınızda aç kalacağınız bir menü değil fakat az olması gözünüzü doyurmayabilir. Ama emin olun bu menüyle rahatça doyacaksınız.

İftar sonraları bir rehavet çöker fakat bu rehaveti hemen üstünüzden atıp kısa süreli bir yürüyüş yapmalısınız. En az yarım saat normal tempoda bir ürüyüşle ramazan sonunda kilolarınıza veda edeceksiniz. Sağlıklı, huzurlu, mutlu bir ramazan geçirmenizi dileriz.