Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

  • 1 Star
    Loading...

Zeytinyağlılar her ne kadar Ege bölgesi adeti gibi görünse de aslında tüm Anadolu’da oldukça sevilen yemeklerdir. Bazen ana yemek bazense soğuk bir meze olarak karşımıza çıkan bu yemekler, hayatımızda bir yer edinmiştir. Önemli olan nokta ise yemeğin nasıl pişirileceği ve piştikten sonra kaç kalori olacağıdır. Diyet bir yemek pişirmek için en ideal yağlardan biri olan zeytinyağı ile pırasa yapalım artık.

  • Yarım kilo pırasa
  • İki adet havuç
  • Yarım limon
  • İki bardak su

Bu kadar malzeme ile leziz mı leziz bir yemek hazırlayacağız sizlere. Tüm malzemeleri sirkeli suda en az yarım saat bekleyin. Havuç ve pırasa toprak altında yetiştiği için bu işlem bakterilerden arınma adına çok önemlidir. Daha sonra pırasaları başparmak boyutunda, havuçları ise dilim dilim doğruyoruz. Sonra havuçları tencereye zeytinyağı ile birlikte atıp üç dört dakika kavuruyoruz. Ardından ise pırasayı atıp üzerine iki ya da üç bardak su koyuyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Sudan on dakika sonra limonun suyunu tencereye sıkın ve ardından kabuğunu tencereye atın. Limonun pırasaya işlemesi çok önemli. Daha sonra tadına bakarak pişip pişmediğinden emin olun ve altını kapatın. Sağlıklı ve diyetlerde rahatça yiyebileceğiniz zeytinyağlı pırasa yemeği hazır, afiyet bal olsun.

Pırasa soğandan daha hafif ve daha az kokan bir soğangildir. Yemeklerinizde soğan yerine kullanabilir farklı lezzetler elde edebilirsiniz.